На 21 ноември 1995 година във военновъздушната база Райт-Петерсън край Дейтън, Охайо, е подписан Дейтънският мирен договор, с който официално се поставя край на четиригодишната гражданска война в Босна и Херцеговина.
Дейтънското споразумение
2011-11-21 11:15:03
На 21 ноември 1995 година във военновъздушната база Райт-Петерсън край Дейтън, Охайо, е подписан Дейтънският мирен договор, с който официално се поставя край на четиригодишната гражданска война в Босна и Херцеговина.
Дейтънското споразумение е резултат от Дейтънската конференция, състояла се от 1 ноември до 21 ноември 1995 година. Главни участници в тази конференция са президентът на остатъчна Югославия Слободан Милошевич, президентът на Хърватия, Франьо Туджман, президентът на Босна и Херцеговина, Алия Изетбегович главният преговарящ от американска страна, Ричард Холбрук, както и генерал Уесли Кларк. Договорът е подписан в присъствието на държавния секретар на САЩ - Уорън Кристофър.
Официалното споразумение е подписано от тримата президенти на 14 декември 1995 година в Елисейския дворец в Париж.
Сегашното политическо деление на Босна и Херцеговина и структурата на нейното управление са договорени общо като част от Дейтънското споразумение. Според него Босна и Херцеговина се разделя на две части – Федерация Босна и Херцеговина, в която влизат териториите, населени предимно с бошняци (босненски мюсюлмани) и хървати и Република Сръбска (населена предимно с босненски сърби.
Прилагането на дейтънското споразумение се осъществява чрез мандата на ООН използващ ръководени от НАТО многонационални сили под името АЙФОР, които включват в себе си силите на ООН - ЮНИПРОФОР. След една година тези сили се трансформират в ЕСФОР. В края на 2004 година, командването на тези сили преминава от НАТО към Европейския съюз. . На 13 ноември 2002 година Скупщината на Съюзна република Югославия ратифицира Дейтънското споразумение, като потвърждава, че Югославия няма териториални претенции към Босна и Херцеговина.
И трите главни действащи лица Франьо Туджман, Слободан Милошевич и Алия Изетбегович вече не са между живите.
Висшият представител на ООН в Босна и Херцеговина, Педи Ешдуан, смята, че Дейтънското споразумение е основа, но не и окончателно решение за Босна и Херцеговина и че евентуални изменения би трябвало да произлязат от самата Босна и Херцеговина.
В края на 2003 година. група представители в Европейския парламент и европейски политици повдигат в Страсбург въпроса за ревизия на Дейтънското споразумение. Автор: Тони